• Sociálne štipendium

• Štipendiá v školskom roku 2023/2024

Poskytovanie sociálnych štipendií sa realizuje podľa zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školského zákona), podľa § 149 Štipendium a iné nepeňažné plnenie a Vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 224/2022 Z. z. o strednej škole.

Výška štipendia

závisí od priemerného prospechu v predchádzajúcom polroku školského vyučovania a od výšky životného minima nezaopatreného dieťaťa, teda v školskom roku 2023/2024 je:

a) 61,39 € - pri priemernom prospechu žiaka do 2,0 vrátane, vo výške 50 % výšky životného minima,

b) 42,97 € -pri priemernom prospechu žiaka horšom ako 2,0 do 2,5 vrátane vo výške 35 % výšky životného minima,

c) 30,70 € - pri priemernom prospechu žiaka viac ako 2,5 vo výške 25 % výšky životného minima.

Ak je žiak hodnotený z povinných vyučovacích predmetov inak ako klasifikáciou, poskytuje sa mu v príslušnom školskom roku sociálne štipendium vo výške 35 % sumy životného minima nezaopatreného dieťaťa.

Jednou z podmienok na priznanie sociálneho štipendia je, že jeho celkové hodnotenie za predchádzajúci polrok je prospel.

Sumy životného minima sa podľa §5 zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime v znení neskorších predpisov, upravujú zvyčajne k 1. júlu bežného kalendárneho roku.

Vzhľadom na to, že sa k 1. júlu 2023 hodnoty životného minima zmenili, v školskom roku 2023/2024 sumy životného minima majú nasledovné hodnoty:

268,88 € v prípade ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,

187,57 € v prípade ak ide o ďalšiu plnoletú spoločne posudzovanú osobu,

122,77 € ak ide o zaopatrené neplnoleté dieťa alebo o nezaopatrené dieťa.

Žiadame Vás o dodržiavanie termínov a  poskytovanie kópií  relevantných dokladov.

Zároveň žiadame o používanie  tlačív pre šk. rok 2023/2024 zverejnených na webovej stránke CVTI SR.

Pôvodné tlačivá nebudú akceptované.

Pre rýchlu identifikáciu prosíme uvádzajte na obálke aj číslo zmluvy.

K žiadosti o poskytnutie sociálneho štipendia z titulu ŽIVOTNÉHO MINIMA je potrebné predložiť:

1. Kópiu vysvedčenia za predchádzajúci školský rok (príp. polrok) overenú riaditeľom školy

2. Doklady o všetkých príjmoch obidvoch rodičov za predchádzajúci rok 2021:

·         Potvrdenia zamestnávateľov o čistej mzde, vrátane daňového bonus

(od zamestnávateľa – ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti a daňový bonus za rok 2021)

·         Výpis na účely priznania sociálneho štipendia pre žiakov SŠ, vrátane daňového bonusu (z daňového úradu)

·         Potvrdenie o poberaní dávok sociálneho poistenia zo sociálnej poisťovne:

·         dávky v nezamestnanosti

·         dávky nemocenské (počas práceneschopnosti)

·         dôchodky (invalidný, vdovský, vdovecký, sirotský)

·         materské (predĺžená materská dovolenka)

·         ošetrovné

·         Potvrdenia z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o poberaní:

·         dávok a príspevkov v hmotnej núdzi

·          rodinných prídavkov na deti + zoznam detí

·         rodičovského príspevku

·         peňažného príspevku za opatrovanie

·         zaopatrovacieho príspevku

·         náhradného  výživného

·         vedenie v evidencii nezamestnaných

·         Príjmy určené rozhodnutím súdu (výživné)

·         Potvrdenie o poberaní dávky v pestúnskej starostlivosti

·         odmena pestúna

·         príspevok na úhradu potrieb dieťaťa

3. Doklady o spoločne posudzovaných osobách:

·         rozhodnutia o náhradnej starostlivosti

·         úmrtný list

·         doklad o tom, že osoba je nezvestná

Všetky doklady a potvrdenia musia byť originály alebo riaditeľom školy SOŠ Fiľakovo  overené kópie.

Na potvrdeniach musí byť aktuálny dátum, t. j.  mesiac musí byť rovnaký s mesiacom, v ktorom bola žiadosť podaná.

K žiadosti o poskytnutie sociálneho štipendia z titulu HMOTNEJ NÚDZE je potrebné predložiť:

2. Doklad z úradu práce sociálnych vecí a rodiny o tom, že sa žiak spoločne posudzuje s osobami, ktorým sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi s aktuálnym dátumom, t. j.  mesiac musí byť rovnaký s mesiacom, v ktorom bola žiadosť podaná.

Podaním a podpisom žiadosti o poskytnutie sociálneho štipendia sa žiadateľ/zákonný zástupca zaväzuje a čestne prehlasuje:

Záväzok žiadateľa/zákonného zástupcu o poskytnutie sociálneho štipendia:

Podpísaný žiadateľ/zákonný zástupca, zaväzuje sa svojim podpisom, že:

·         bezodkladne písomne ohlási riaditeľovi školy všetky skutočnosti, ktoré by mohli mať vplyv na poskytnutie štipendia,

·         vráti štipendium poskytnuté na základe uvedených nepravdivých údajov alebo neoznámenej zmeny skutočností, rozhodujúcich pre poskytnutie štipendia.

Čestné prehlásenie žiadateľa/zákonného zástupcu

Podpísaný žiadateľ/zákonný zástupca čestne prehlasuje, že:

·         všetky informácie uvedené v žiadosti o štipendium sú pravdivé,

·         všetky údaje obsiahnuté v prílohách k žiadosti o štipendium sú zhodné s údajmi uvedenými v žiadosti o štipendium.

žiadosť si môže žiak podať počas celého školského roka.  Žiadosť je potrebné prísť si prevziať osobne na 106. – Sociálne štipendiá .

Nárok má každý žiak, ktorý spĺňa 1. alebo 2. podmienku, na základe ktorej mu po odovzdaní kompletnej žiadosti bude priznané sociálne štipendium